З історії українського алфавіту

З історії українського алфавіту

Сучасний український алфавіт — це видозмінена давня слов’янська азбука, яку називали кирилицею.

Таку назву вона дістала від імені Кирила, грецького місіонера, що разом зі своїм братом Мефодієм склав цю азбуку (IX ст.). Брати та їхні послідовники перекладали грецькі релігійні книги старослов’янською мовою. Кирилиця лягла в основу болгарського, македонського, українського, російського, білоруського та сербського письма. Інші ж слов’яни (поляки, чехи, словаки, хорвати, словенці, лужичани) використовують латиницю.

У Київській Русі ця азбука особливо поширилася після офіційного прийняття християнства в 988 році. Кириличний алфавіт складався із 43-х літер, що мали словесні назви, перші букви яких позначали звук, що позначається буквою.

За тисячолітнє існування кирилиці в український алфавіт уведено лише кілька додаткових літер — й, ї, г, е.

Сучасна українська кирилиця проти первісної кириличної системи змінила звукову вартість літер г (укр. [h], а не [g]), є (укр. [je], а не [е]), и (укр. звук високо-середнього підняття, а не [i]), щ (укр. [шч], а не [шт.]), ь (знак м’якшення, а не короткий голосний переднього ряду).

Буква ї хоч і відома з літописних пам’яток давніх часів як позначення звука [і], у сучасному алфавітному значенні вживається з кінця XIX ст.

Літери ю, я графічно видозмінені букви (юс малий) і (юс великий), тому їх не вважають новими.

У зв’язку з тим, що в кириличній азбуці було вісім грецьких літер, які не відповідали звуковому складові української мови, їх вилучено з алфавіту.
Це літери
ω (омега),
ξ (ксі),
ψ (псі),
ѳ (фіта),
ѵ (іжиця).

Літери з (земля) і s (зело) передавали один звук, тому залишилася тільки одна літера.

Зайвими в українській графіці виявилися літери ъ (йор (єр) і ы (єри (йори).
Пізніше замість довгих назв літер були прийняті сучасні — короткі: «а», «бе», тощо.

Сучасний український алфавіт складається з 33 букв, кожна з яких має своє місце, свою форму (буває великою і малою, писаною і друкованою) та назву.

Бюро перекладів «Переклад Бюро» Київ